North America Crystal Cup Boston 2018 ~ TOP 16 Decklists > News
2018-04-18 23:47:53

Hey everyone! We held the Crystal Cup Boston on April 6th and 7th at PAX East. It was an exciting kick off of this year's competitive events, and after some intense battles, Matthew Okimoto became our first Crystal Cup Champion!

The Top 4 players who qualified for the North American Championship are as follows:

1. Matthew Okimoto

2. Maxwell Williams

3. Collin Rupert

4. Jonathan Siordia

You can also check out our photo album of the event here: https://bit.ly/2qKmw3w

But without further ado, here are the deck lists from the Top 16.

Matthew Okimoto - Crystal Cup Boston Champion

Deck Name: In Loving Memory of Rudy
Card Number Card Name QTY
5-032H Glasya Labolas 3
4-093R Hecatoncheir 3
5-044C Mateus, the Corrupt 1
4-085H Dadaluma 2
1-047R Terra 3
5-029L Orphan 1
1-101R Gippal 2
5-075L Wol 3
3-033L Genesis 2
5-025H Aloeidai 1
2-026L Vayne 1
4-038L Celes 2
4-036H Setzer 2
4-048L Locke 3
1-192S Cid Raines 2
5-036L The Emperor 1
2-047L Rinoa 1
1-204S Jessie 1
1-057R Duke Larg 2
4-026H Gestahlian Empire Cid 2
1-048C Devout 2
1-107L Shantotto 2
5-030C Scholar 2
1-193S Jihl Nabaat 1
4-027C Bard 1
2-089C Monk 3
5-093C Mog (MOBIUS) 1

Maxwell Williams - Finalist

Deck Name:

Jinx Foils

Card Number Card Name QTY
2-136R Porom 2
4-137L Mira 2
4-144H Relm 3
3-130R Cagnazzo 3
5-135L Porom 3
2-147L The Emperor 1
5-126L Cloud of Darkness 2
4-123H Gau 2
3-144L Lenna 3
4-080L Kefka 1
4-125C Clione 2
4-124C Green Dragon 3
5-129C Schrodinger 3
4-132R Tonberries 3
3-122C Artemicion 3
5-140C Fisher 1
1-157C Scholar 3
3-143C Leonora 2
4-131R Tonbetty 2
1-180R Wakka 3
2-137H Merlwyb 3

Collin Rupert - Semi Finalist

Deck Name: Mono Ice
Card Number Card Name QTY
1-057R Duke Larg 3
1-193S Jihl Nabaat 3
4-027C Bard 2
1-048C Devout 1
4-034R Cid (WOFF) 1
4-026H Gestahlian Empire Cid 2
1-196S Mog (XIII-2) 2
1-036C Bard 1
1-040C Summoner 2
4-043C Flan 3
5-032H Glasya Labolas 3
3-032R Shiva 3
5-044C Mateus, the Corrupt 2
5-029L Orphan 2
4-048L Locke 2
3-036H Cid Aulstyne 2
5-040C Thaumaturge 2
1-195S Serah 2
1-047R Terra 3
4-038L Celes 3
4-036H Setzer 2
1-192S Cid Raines 1
2-026L Vayne 1
3-033L Genesis 2

Jonathan Siordia - Semi-finalist

No Deck Name

Card Number Card Name QTY
5-141H Refia 2
2-129L Cecil 2
3-130R Cagnazzo 2
4-129L Steiner 3
3-144L Lenna 2
4-140H Mog (VI) 2
2-121H Ashe 3
1-163L Tidus 3
5-126L Cloud of Darkness 1
4-135R Beatrix 2
3-125C Ephemeral Summoner 3
1-180R Wakka 3
2-130C Astrologian 2
5-166S Rasler 3
1-177R Yuna 3
1-157C Scholar 2
1-171H Minwu 2
2-146H Fusoya 2
2-133R CĂșchulainn, the Impure 3
5-133H Bismarck 2
1-178R Leviathan 3

Andy Carmona - Quarter-finalist

Deck Name: Crying Lightning
Card Number Card Name QTY
1-211S Rygdea 2
4-109H Hildibrand 2
5-099H Illua 3
1-125R Onion Knight 3
2-097H Al-Cid 3
2-098L Amon 1
1-207S Gilgamesh 3
2-147L The Emperor 1
4-115L Lightning 3
2-099L Edea 3
5-118L Ramza 1
3-112H Exodus, the Judge-Sal 2
1-124R Odin 3
4-114L Raiden 3
5-101H Twilight Odin 1
5-114C Cannoneer 2
1-209S Maqui 2
4-107R Nashu 2
1-121C Red Mage 3
5-102C Scholar 3
1-150R Lulu 3
1-137R Seymour 1

Anthony Figueroa - Quarter-finalist

No Deck Name

Card Number Card Name QTY
5-099H Illua 3
4-109H Hildibrand 3
1-125R Onion Knight 3
4-102R Black Waltz 3 2
5-108L Zemus 2
2-099L Edea 3
5-118L Ramza 2
2-147L The Emperor 1
2-097H Al-Cid 3
2-098L Amon 2
1-211S Rygdea 2
1-138C Summoner 2
5-103R Cid of Clan Gully 1
5-114C Cannoneer 3
1-150R Lulu 3
1-121C Red Mage 3
4-107R Nashu 3
2-106R Gramis 1
1-137R Seymour 1
1-124R Odin 3
3-112H Exodus, the Judge-Sal 2
5-106R Black Knight 2

Brian Burckley - Quarter-finalist

Deck Name: Fire/Rice
Card Number Card Name QTY
1-192S Cid Raines 2
4-048L Locke 3
3-017L Vivi 3
2-047L Rinoa 1
4-021L Sabin 3
3-033L Genesis 3
4-038L Celes 3
2-026L Vayne 2
4-036H Setzer 2
5-029L Orphan 1
2-009R Selphie 1
1-003C Red Mage 3
1-193S Jihl Nabaat 1
5-030C Scholar 2
2-005C Sage 3
1-057R Duke Larg 3
4-026H Gestahlian Empire Cid 3
3-015R Black Waltz 2 1
5-019L Phoenix 2
2-019R Belias, the Gigas 3
5-032H Glasya Labolas 3
5-025H Aloeidai 2

Arlyn Gonzalez- Quarter-finalist

Deck Name: Al-Cid/Ramza Love
Card Number Card Name QTY
2-108C Black Mage 2
4-113C Magus 3
1-121C Red Mage 3
1-150R Lulu 3
1-138C Summoner 2
1-209S Maqui 1
2-106R Gramis 1
5-101H Twilight Odin 1
4-111H Behemoth 1
5-106R Black Knight 2
5-117C Ramuh 2
2-107C Cyclops 3
3-112H Exodus, the Judge-Sal 2
4-115L Lightning 3
5-099H Illua 3
2-097H Al-Cid 3
1-211S Rygdea 3
2-099L Edea 3
5-108L Zemus 2
4-098H Azul 2
1-125R Onion Knight 2
5-116H Lightning 1
5-118L Ramza 2

Gregory Cole - Top 16

Deck Name: Gregory's Light
Card Number Card Name QTY
2-091C Yang 3
3-073C Ursula 3
5-078R Gabranth 1
2-077L Vincent 3
4-075H Vincent 3
5-074H Ingus 2
1-101R Gippal 3
5-086L Cecil 3
5-148H Kam'lanaut 1
4-145H Cloud 1
1-118R Mustadio 3
2-093H Raubahn 3
2-095R Rydia 3
2-089C Monk 3
5-082C Miner 1
5-091H Star Sibyl 2
1-107L Shantotto 1
5-094R Momodi 1
4-073C Atomos 3
5-081C Cockatrice 3
1-106C Golem 3
3-147L Zodiark, Keeper of Precepts 1

Alexander Tessmer- Top 16

Deck Name: Gold Standard
Card Number Card Name QTY
1-171H Minwu 2
4-134C Brahne 1
4-126R Gladiator 3
1-176H Yuna 3
2-050H Arc 3
1-083H Maria 3
1-178R Leviathan 3
3-071H Chaos, Walker of the Wheel 3
3-061R Diablos 3
4-140H Mog (VI) 3
2-147L The Emperor 2
5-050H Adelle 1
3-144L Lenna 2
5-143C Orator 2
5-068L Y'shtola 2
3-065L Bartz 3
2-141H Refia 2
1-155R Warrior of Light 3
3-139C Knight 3
3-053C Ranger 3

Irving Diaz - Top 16

Deck Name: Water Under the Bridge:
A Matthew Okimoto Story
Card Number Card Name QTY
1-155R Warrior of Light 3
1-163L Tidus 3
1-167C Viking 3
3-130R Cagnazzo 3
3-139C Knight 3
5-126L Cloud of Darkness 3
5-131C Arcanist 3
5-138C Moogle Knight 3
1-157C Scholar 3
1-171H Minwu 3
1-177R Yuna 3
4-134C Brahne 3
1-180R Wakka 2
2-130C Astrologian 2
4-138R Merlwyb 2
1-178R Leviathan 3
5-139C Leviathan 3
2-133R CĂșchulainn, the Impure 2

Andrew Good - Top 16

Deck Name: Stuff
Card Number Card Name QTY
4-052C Alexander 1
1-137R Seymour 1
5-053R Echo 1
5-067R Miounne 1
5-068L Y'shtola 1
3-070C Oracle 2
4-113C Magus 3
1-121C Red Mage 3
4-101H Orlandeau 3
1-088C Archer 3
1-211S Rygdea 3
5-099H Illua 2
5-108L Zemus 2
3-056H Zidane 2
4-058C Cactuar 3
2-097H Al-Cid 3
4-054L Onion Knight 2
4-056R Archer 3
4-069H Moogle 2
5-117C Ramuh 3
1-125R Onion Knight 3
5-062L Diabolos 3

Sam Prime - Top 16

Deck Name: Dingo Farmer - Aussie Special
Card Number Card Name QTY
1-107L Shantotto 3
5-091H Star Sibyl 3
1-048C Devout 3
1-040C Summoner 3
1-193S Jihl Nabaat 3
4-026H Gestahlian Empire Cid 2
1-184H Chaos 1
5-028C Arcanist 1
3-032R Shiva 3
2-026L Vayne 2
4-048L Locke 3
4-036H Setzer 2
5-075L Wol 2
4-085H Dadaluma 3
4-093R Hecatoncheir 3
5-037R Zeid 1
3-033L Genesis 3
5-029L Orphan 3
1-047R Terra 3
5-044C Mateus, the Corrupt 2
5-148H Kam'lanaut 1

John Schreiner - Top 16

Deck Name: SAVE THE QUEEN
Card Number Card Name QTY
1-157C Scholar 2
1-156C Ovelia 3
5-128R Claidie 1
1-171H Minwu 2
1-180R Wakka 3
1-184H Chaos 1
3-126H Eiko 1
1-176H Yuna 2
3-129L Garnet 3
4-129L Steiner 2
5-141H Refia 3
4-140H Mog (VI) 2
3-137R Steiner 2
4-135R Beatrix 2
5-135L Porom 2
3-138H Ceodore 2
3-130R Cagnazzo 2
2-147L The Emperor 1
1-162R Cecil 1
2-140C Leviathan 1
1-178R Leviathan 2
2-019R Belias, the Gigas 2
3-071H Chaos, Walker of the Wheel 2
2-107C Cyclops 2
5-133H Bismarck 2
5-118L Ramza 2

Chris Adams - Top 16

Deck Name: RVA Suplex
Card Number Card Name QTY
1-192S Cid Raines 2
4-048L Locke 3
3-017L Vivi 2
4-038L Celes 3
1-021H Firion 1
3-033L Genesis 3
4-021L Sabin 3
2-026L Vayne 2
4-036H Setzer 3
5-145L Vaan 1
5-011H Vermilion Bird l'Cie Zhuyu 2
2-044R Mateus, the Corrupt 3
2-019R Belias, the Gigas 2
3-032R Shiva 2
5-032H Glasya Labolas 1
1-193S Jihl Nabaat 3
5-017C Ninja 2
1-003C Red Mage 2
2-005C Sage 3
1-057R Duke Larg 3
4-026H Gestahlian Empire Cid 2
2-001H Irvine 1
1-048C Devout 1

Brian Ok - Top 16

Deck Name: Notok
Card Number Card Name QTY
1-209S Maqui 3
1-137R Seymour 2
5-114C Cannoneer 2
1-150R Lulu 3
1-138C Summoner 2
5-103R Cid of Clan Gully 1
2-106R Gramis 1
1-121C Red Mage 3
1-124R Odin 3
3-112H Exodus, the Judge-Sal 2
4-114L Raiden 2
1-123R Odin 2
5-101H Twilight Odin 2
2-099L Edea 3
1-141L Lightning 2
1-211S Rygdea 2
2-097H Al-Cid 3
1-207S Gilgamesh 3
4-115L Lightning 2
5-099H Illua 3
1-125R Onion Knight 3
2-147L The Emperor 1

Please keep an eye on our website, our official Facebook page facebook.com/FinalFantasyTCG, and the official FFTCG Twitter @FFTCG_SQEX for future updates! See you at the next event!